27 stycznia 2015

Latarnia w Majdowie „nie zaświeci”

Urząd Miasta Zielonka, Urząd Miasta i Gminy w Staszowie oraz Gmina Miejska w Chodzieży - te trzy zwycięskie gminy otrzymają grant w wysokości 30 tyś zł (każda) w ramach konkursu „Cyfrowa współpraca popłaca”.

Jak już wcześniej informowaliśmy, gmina Szydłowiec także przystąpiła do udziału w konkursie. Dziś na oficjalnej stronie Polski Cyfrowej Równych Szans ogłoszono jego rozstrzygnięcie. Niestety projekt autorstwa Michała Kwiatka, doradcy burmistrza Szydłowca nie otrzymał akceptacji komisji oceniającej, skutkiem czego Cyfrowa Latarnia w Majdowie w tym roku nie powstanie.

Komisja dokonała kolejno analizy poszczególnych ofert, które spełniły wymogi formalne wskazane w Regulaminie Konkursu oraz były poprawne merytorycznie. W ramach konkursu złożono w sposób prawidłowy 25 ofert. Komisja zakwalifikowała do realizacji trzy Lokalne Programy Aktywizacji Cyfrowej Mieszkańców, którym zostaną przyznane w formie grantów nagrody w wysokości 30.000,00 złotych.

Oferty były oceniane według następujących kryteriów merytorycznych:

1. Przejrzystość, konkretność i realistyczność opisu Lokalnego Programu Aktywizacji Cyfrowej Mieszkańców, w tym planu funkcjonowania Latarni Polski Cyfrowej,
2. Kreatywność, uwzględnienie specyfiki lokalnej/regionalnej planowanych działań,
3. Powiązanie z innymi działaniami społecznymi i kulturalnymi w gminie,
4. Liczba, częstotliwość i regularność planowanych działań,
5. Liczba osób objętych planowanymi działaniami,
6. Sposób zachęcenia osób do udziału w planowanych działaniach, sposób rekrutacji na zajęcia,
7. Sposób promowania Lokalnego Programu Aktywizacji Cyfrowej Mieszkańców, w tym funkcjonowania Latarni Polski Cyfrowej,
8. Wpływ planowanych działań na rozwój lokalny,
9. Zakres współfinansowania Lokalnego Programu Aktywizacji Cyfrowej Mieszkańców przez Samorząd lokalny i jego placówki,
10. Zapewnienie trwałości skutków zrealizowanych działań,
11. Dotychczasowe doświadczenia dotyczące działań na rzecz edukacji osób dorosłych, 
12. Oryginalność nazwy Lokalnego Programu Aktywizacji Cyfrowej Mieszkańców. 

Celem konkursu było wyłonienie nowych, najbardziej skutecznych, atrakcyjnych i owocnych inicjatyw współdziałania Latarników Polski Cyfrowej z Samorządami lokalnymi w zakresie realizacji od 1 lutego do 30 czerwca 2015 r. lokalnych programów edukacji cyfrowej pokolenia 50+ z wykorzystaniem Latarni Polski Cyfrowej – gminnych centrów aktywizacji cyfrowej, przystosowanych do organizacji zajęć edukacyjnych z różnymi grupami osób wykluczonych cyfrowo.