19 marca 2013

Chcą obniżenia stawek śmieciowych

12 marca, w szydłowieckim Zamku odbyło się spotkanie w sprawie wprowadzonych 18 grudnia 2012 roku, wyższych opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Owocem wówczas prowadzonej dyskusji była konkluzja, iż stawki zaproponowane w uchwale Rady Miejskiej w Szydłowcu są o wiele wyższe niż w sąsiednich gminach. 

 Na skutek tego, 14 marca ośmiu radnych w tym radnej Doroty Jakubczyk, złożyło do przewodniczącej Rady Miejskiej w Szydłowcu Krystyny Bednarczyk, projekt uchwały, w którym to proponują przyjęcie przez Radę Miejską opłat za wywóz śmieci, adekwatnych do przewidywanych kosztów obsługi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.


W ocenie radnych: Doroty Jakubczyk, Tadeusza Poziomkowskiego, Bogusławy Grzyb, Tadeusza Ruta, Pawła Blocha, Marka Artura Koniarczyka, Marka Plewy i Wiesława Cielocha, w kalkulacji leżącej u podstaw przyjętych przez Radę Miejską stawek na wywóz śmieci zostały zawyżone koszty transportu i składowania szydłowieckich śmieci na wysypisku w Radomiu. W świetle uzasadnienia do projektu uchwały złożonej do przewodniczącej K. Bednarczyk, wynika, bowiem że Gmina skalkulowała koszty grubo na wyrost, przenosząc je następnie na mieszkańców  w formie "śmieciowego" podatku. Koszt przewiezienia 8 ton śmieci z Szydłowca do Radomia, gdzie śmieci będą składowane oszacowano aż na 2000 złotych. Podobnie wysokie stawki do kalkulacji kosztów, przyjęto za składowanie odpadów, wyliczając je na kwotę 246 złotych za tonę. Radni dodatkowo argumentują, że koszty obsługi systemu zagospodarowania odpadów, można byłoby obniżyć, tworząc w Szydłowcu punkt przeładunkowy.

Wyżej wymieniona ósemka radnych, zaproponowała nowy projekt uchwały, w którym są stawki, adekwatne do przewidywanych kosztów. Mieszkaniec zamieszkujący daną nieruchomość płaciłby według tego projektu 5 złotych na miesiąc, w przypadku, gdy odpady odbierane są w sposób selektywny. Za odpady zmieszane stawka wynosiłaby 8 złotych. Byłaby to znaczna zniżka w stosunku do uchwały z grudnia 2012, bowiem obecnie stawka wynosi odpowiednio 8 złotych od mieszkańca, za zbiórkę selektywną i 13, 50 zł, za śmieci niesegregowane. Podobnie niższe stawki obowiązywałyby od nieruchomości, w których nie zamieszkują mieszkańcy.

Sęk w tym, że nie wiadomo czy projekt uchwały wniesiony zgodnie ze statutem Rady Miejskiej, wejdzie w życie, bowiem na połączonych obradach aż 3 komisji: Infrastruktury, Oświaty oraz Budżetu, projekt nie został nawet zaopiniowany. Z kolei wniosek o zwołanie jeszcze jednego posiedzenia komisji w tej sprawie, został odrzucony przez Komisje Budżetu, której przewodniczy  radny Wojciech Winiarski. Komisja Oświaty nie podjęła rozstrzygnięcia w tej sprawie. Przyjęła go tylko Komisja Infrastruktury. 

Czy projekt uchwały w sprawie ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma szanse być procedowany na najbliższej Sesji, która odbędzie się  w czwartek 21 marca? Raczej nie. Do porządku nie chce wprowadzić go przewodnicząca Rady K. Bednarczyk. Negatywny stosunek do tej inicjatywy nie kryli także wiceprzewodniczący rady Artur Łyczek i Leszek Jakubowski. Swoja dezaprobatę w stosunku do obecnych stawek wyrazili także sołtysi z gminy Szydłowiec w tym trójmiejscy, kierując również pismo do przewodniczącej RM. Ostatecznie decyzja w tej sprawie, należeć będzie jednak do radnych.

źródło: domnaskale.net.pl

22 komentarze:

Anonimowy pisze...

Niedługo będą wybory, to my rozliczymy radnych, również z ustawy 'śmieciowej". Panie Wojtku! za Panem poszło prawie całe społeczeństwo "trójmiasta", a co Pan robi teraz dla nas?

Anonimowy pisze...

Pan Winiarski się dostał na stanowisko i zapomniał o ludziach którzy go wybrali.

Anonimowy pisze...

Ci sami radni głosowali za ustawą a teraz jak zobaczyli sprzeciw ludzi to spanikowali i chcą ją zmieniać. Chyba zrozumieli swój błąd tylko trochę poniewczasie.

Anonimowy pisze...

W grudniu należało przyjąć uchwałę śmieciową(obowiązek gminy) ale w marcu rząd przyjął nowelizację ustawy więc należało wprowadzić zmiany w gminnej uchwale...co do opłat za śmiecie czas pokaże jaki będzie koszt wywozu śmieci przede wszystkim więcej osób będzie uiszczać opłatę niższe opłaty dla wszystkich...

Anonimowy pisze...

Jak Wojtek moze byc radnym z trojmiasta jak mieszka na ubyszowie ????!!!!!!!!

Anonimowy pisze...

uchwała w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami
komunalnymi oraz wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami
komunalnymi wnoszonej przez właścicieli nieruchomości na terenie
gminy Szydłowiec,

Przewod. obrad poddał cały proj. uchwały pod głosowanie ze stawką 8 zł za
śmieci segregowane i 13,50 zł za śmieci niesegregowane.
Głosowanie: za – 11 głosów, przeciwnych 2 głosy.

tutaj wiecej mozna sobie poczytac http://bip.szydlowiec.pl/system/obj/3385_P.XXIII_18.12.2012.pdf

Anonimowy pisze...

Tzeba byc durnym zeby nie wiedziec za czym sie reke podnosi. Jak ludzie bunt podniesli to sie puste lby ocknely bo w innych gminach smieci za mniejsze pieniadze wywoza. I kto za tym glosowal wstyd radni od nas i ich kolesie!!!!! Diety poobnizcie a nie bedziecie ludziom zycie utrudniac. Ludzi nie stac na wyprawki dla dzieci i zycie. Gonic darmozjadow!!!!!

Anonimowy pisze...

Projekt uchwały w sprawie obniżenia opłat za śmieci został przyjęty. Za jego przyjęciem głosowała trójmiejska radna Dorota Jakubczyk, natomiast przeciw był radny Wojciech Winiarski. Opłaty za śmieci będą niższe. Brawo dla pani Doroty, natomiast pan Wojtek - kompromitacja.

Anonimowy pisze...

"Pan Wojtek" to juz nie ta liga, wspina sie po szczeblach kariery pozostawiając za sobą dotychczas przychylnych mu ludzi, ale Panie Wojtku jak mawiał Kaźmirz Pawlak im wyżej wleziesz z tym większym hukiem spadniesz, a huk już koło Pana coraz większy.

Anonimowy pisze...

Pan Winiarski odnośnie ustawy o gospodarowaniu odpadami sam sobie strzelił w kolano,za 1,5 roku wybory wyborcy to na pewno zapamiętają

Anonimowy pisze...

Nie wiem komu zależy na celowym wprowadzaniu w błąd społeczeństwa że Pan Wojciech Winiarski jest za wysokimi stawkami na wywóz odpadów a co za tym idzie przeciw magicznej stawce 5 zł? Pan Wojciech jest przeciwny jedynie sposobowi wprowadzania "uchwały śmieciowej" z obniżonymi stawkami.

Anonimowy pisze...

To się jeszcze okaże czy pani Dorocie będziemy bić brawo i czy pan Wojtek to kompromitacja. Komuś chyba bardzo zależy na tym żeby Wojtka postawić w złym świetle.

Anonimowy pisze...

Stawki stawkami, a może by tak jakieś zebranie wiejskie na którym Pan Wojtek Lub Pani Dorota powiedzą co się kryje pod terminem "odpady segregowane" lub nie. Co grozi za zadeklarowanie oddawania śmieci segregowanych a nie wywiązanie się z tego?

Anonimowy pisze...

Ludziom zależy na tym żeby było taniej i są wdzięczni tym co o to zabiegają. A tak ogólnie to ciągle tylko Pan Wojtek i Pan Wojtek a przecież nie jest on jedynym radnym z trójmiasta,np. Pani Dorota nie jest tak upubliczniana a też jest radną.

Anonimowy pisze...

Tak tak, tej ósemce co glosowała za obniżeniem stawek chodziło o zapewne o Wojtka, żeby go w złym świetle postawić :-) dobre

Anonimowy pisze...

nie tej ósemce, tylko tym co komentują, trzeba czytać że zrozumieniem

Anonimowy pisze...

o tym ile będziemy płacić za śmieci nie decydują radni tylko firma która będzie odbierała odpady, oczywiście po przetargach...więc te kwoty to tylko założenia i robienie z siebie dobrych i rozumiejących ludzi że to niby mniej płacić będziemy a to nie prawda jest

Anonimowy pisze..."Tak tak, tej ósemce co glosowała za obniżeniem stawek chodziło o zapewne o Wojtka, żeby go w złym świetle postawić :-) dobre
24 marca 2013 17:37"
To jest dopiero od czapy.... komentarze o Panu Wojtku jakoby był za wysokimi stawkami, a tu ktoś znowu do całej uchwały się odnosi:) Jak tłumaczyć cokolwiek komuś kto czytać ze zrozumieniem nie potrafi.

Anonimowy pisze...

jak chce się robić z siebie takiego dobrego to niech radni zrzekną się diet, szczególnie ci co zarabiają około 10 tysięcy i to z pieniędzy publicznych bo pracują na państwowych stołkach...zapraszam do lektury oświadczeń majątkowych

Anonimowy pisze...

Kompromitacja to są ci radni Co najpierw głosowali na TAK za 13,50 i 8 a teraz chcą obniżenia stawek. Coś tu grubo śmierdzi. Wojtek nie jest chyba taki głupi żeby tylu ludzi na niego głosowało a on teraz chciał im szkodzić. Tu się dzieje coś innego. Ja tym radnym co głosowali raz tak a raz tak bym tak nie wierzyła. Mamy dobrego Pana Radnego. Młody i chce mu się działać ale komuś się to nie podoba.

Anonimowy pisze...

Nam się może podobać czy nie ale nowelizacja ustawy może wprowadzić zmiany . A dlaczego wy tak jeździcie po Wojtku przecież żeby mógł coś wywalczyć też musi się zgodzić z racją innych żeby reguły tej gry poznać trzeba tam być on też ma ciężki orzech do zgryzienia więc kto się nie rozumie niech da spokój i nie oczernia

Anonimowy pisze...

Pan Wojtek jest dobrym radnym ale tak już jest że trudno utrzymać dwie sroki za ogon.Jeśli sprzeciwi się swemu pracodawcy schodki kariery mogą stać się wyższe.Jeśli zrobi ukłon w jego stronę narazi się społeczeństwu i wyborcom.Ktoś pisał o kalkulacji stawek i uzależnieniu od przetargów.Jeśli stawki okazałaby się za wysokie czy ktoś by oddał nadwyżkę mogę się że nie.
Podobno były trzy propozycje sposobu naliczania za śmieci.
Będziemy płacić od osoby.Dobrze że ilość osób jest deklarowana a nie brana z ewidencji meldunkowej.Bo ktoś przebywa za granicą albo studjuje i mieszka w akademiku albo np.mieszka u teściów a jest zameldowany w domu rodzinnym.
Była propozycja aby płacić od metrarzu.Dziwne bo przecież metry kw. śmieci nie produkują a z podatkowych nakazów płatniczych wynika że nasze domy nie przekraczają 100 m kw. pow. gdyż powierzchnia użytkowa budynków była raczej deklarowana a nie obmiarową i tak tego nikt nie sprawdza..I dobrze bo płacimy mniejszy podatek.Gorzej z budynkami nowo oddanymi gdyż powierzchnia brana jest z projektu budowlanego a tu metrarz przekracza grubo 100 m kw. I dobrze człowieku że zbudowałeś dom w naszej gminie , docenimy to teraz.
Była propozycja aby płacić od zużytej wody.Sposób chyba dobry i logiczny.Wiadomo więcej ludzi większe zużycie a co za tym idzie pewnie i śmieci.
Ta wersja też nie przeszła.Co by się stało gdyby społeczeństwo nagle zaczeło wodę oszczędzać.A teraz tyle się o tym mówi o jej deficycie.
wpływy za wodę mniejsze za śmieci mniejsze i do gminy też mniejsze.
Jak się okazuje kasa jest najważniejsza z ekologii nagród nie będzie a ze śmieci coś skapnie.
To jest ekologia w polskim wydaniu.